Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Podróże

Najczęstsze błędy popełniane w podróży

Czas czytania: 6 minut

O czym warto wiedzieć, planując podróż? Jakich błędów się wystrzegać? Jakie są najczęstsze błędy popełniane w podróży?

Lepiej uczyć się na cudzych błędach, a wakacje i podróże spędzać w spokoju i z radością. W tym artykule przyjrzymy się statystycznie najczęstszym błędom, które popełniamy przed i w trakcie podróży. Niemalże wszystkim nieprzyjemnym sytuacjom można wcześniej zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie. O czym mowa? Zaczynajmy!

1. Zbyt napięty plan podróży

Gdy jedziesz w nowe miejsce – to normalne, że chcesz zobaczyć jak najwięcej. Im bardziej znane miasto czy egzotyczny kraj, tym większa pokusa zwiedzania i wędrowania. Łatwo jednak przecenić swoje siły i wrzucić na listę zbyt dużo punktów podróży. Dojazdy, posiłki i sen też zajmują czas, a często są pomijane w planowaniu wyjazdu.

Jeśli w trakcie wyjazdu nie masz czasu zatrzymać się spontanicznie na kawę i ciasto w miejscowej kawiarni, albo posiedzieć bez większego celu nad rzeką z widokiem na miasto – Twój plan prawdopodobnie jest zbyt napięty. Zostaw sobie trochę czasu właśnie na takie spontaniczne decyzje – podróżowanie to nie tylko odhaczanie odwiedzonych zabytków i atrakcji. Czasem luźny spacer bocznymi uliczkami Paryża czy Barcelony może okazać się dużo ciekawszy.

2. Za dużo rzeczy w walizce

Ledwo możesz dopiąć walizkę, a w środku wszystko, co niezbędne? Znam to, z każdym podanym tu przykładem miałem osobiście do czynienia. W artykule “Jak zaplanować podróż? Praktyczne wskazówki i porady” pisałem m.in. o tym, czego nie trzeba brać ze sobą na wyjazd.

W większości krajów produkty higieniczne i pierwszej potrzeby są w podobnych cenach. Rozważ, czy na pewno potrzebujesz tylu ubrań i czy nie możesz kupić i zużyć w całości niektórych produktów w miejscu pobytu. Zaoszczędzi to miejsca w walizce i problemów na lotnisku.

3. Brak doinformowania o obyczajach i niebezpieczeństwach

Malmö czy Paryż to piękne miasta, ale mają także dzielnice, w których spotkamy więcej problemów, niż zabytków. Znak wystawionego kciuka w górze to z kolei w wielu krajach (w tym w Polsce) gest oznaczający “OK” i często używają go także autostopowicze. Jednak pokazanie kciuka w górze na Bliskim Wschodzie kojarzy się z czymś bardzo ordynarnym i może grozić poważnymi konsekwencjami.

Nieznajomość obyczajów i zagrożeń w danym kraju, do którego zmierzasz, może Ci zaszkodzić. Przed wyjazdem poszukaj informacji o bezpieczeństwie i zasadach panujących w odwiedzanym państwie. Nie wszędzie możesz wszystko, mając 18 lat, ale też nie zawsze musisz się obawiać np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

Absurdalne ciekawostki ze świata: W Tanzanii kobiety mogą trafić do więzienia za noszenie spódniczek mini. W Grecji obowiązuje zakaz prowadzenia samochodu w stroju kąpielowym pod karą nawet utraty prawa jazdy. W Kanadzie zabronione jest publiczne ściąganie bandaży, a w Singapurze zakazana jest sprzedaż gumy do żucia. Wyrzucenie gumy na chodnik może kosztować w przeliczeniu ponad 1000 PLN!

4. Źle zaplanowany budżet wyjazdu

Każdy przed wyjazdem staje przed tym pytaniem – ile pieniędzy wziąć ze sobą? Źle zaplanowany budżet potrafi skutecznie utrudnić czerpanie pełnej przyjemności z podróży. Warto rozpisać sobie planowane potrzeby i oszacować wydatki. Do łącznej kwoty sugeruję dodać około 25% więcej na niespodziewane zakupy.

Powrót taksówką do hotelu, kolacja z widokiem na miasto lub butelka wina do pokoju – nigdy nie wiesz kiedy przydadzą Ci się dodatkowe fundusze. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. 

Możesz przed wyjazdem określić w aplikacji Spendee planowany budżet i kontrolować go razem z postępem wydatków. O Spendee wspominałem w artykule “Minimalizm w życiu codziennym – jak zacząć?. Aplikacja dostępna jest zarówno w AppStore jak i Google Play.

5. Trzymanie pieniędzy i dokumentów w tym samym miejscu

Błędy popełniane w podróży mogą mieć niestety konsekwencje przy powrocie do kraju. Mowa tu o ukradzionych lub zaginionych dokumentach takich jak paszport, dowód osobisty, wiza czy karty płatnicze. Kluczowa zasada: nie trzymaj pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu.

Jak myślisz – dlaczego złodzieje wciąż świetnie sobie radzą? Przecież tworzone są wytrzymałe zamki do walizek, portfele z wkładką ochronną przed płatnościami zbliżeniowymi, wzmacniane wszytymi drutami zapięcia nerek i torebek. Mimo tych wszystkich technologii co chwila słychać, że rodzice znajomych zostali okradzeni na wakacjach.

Nic nie zastąpi rozwagi i profesjonalnego przygotowania do podróży. Schowaj dowód osobisty do portfela, a paszport umieść np. w ukrytej kieszeni plecaka. Skany swoich dokumentów umieść w chmurze np. Google Drive. Miej zawsze dwie możliwości płatności – np. fizyczna karta płatnicza i Apple Pay.

6. Brak zapasu czasu

Jeśli podróżujesz na własną rękę – na Twoich barkach spoczywa pogodzenie ze sobą wszystkich terminów, godzin przyjazdów i odlotów. Tu pojawia się jeden z najczęstszych błędów – brak odpowiedniego zapasu czasu.

Kto wiele razy leciał samolotem, ten wie, że nierzadko samo przejście przez lotnisko potrafi zająć pół godziny (np. we Frankfurcie nad Menem). Do tego dochodzą opóźnienia w lotach przez złe warunki atmosferyczne, nadmiarowy bagaż pasażerów, który jest cofany do luku czy problemy z odprawą.

Oczywiście możesz nie napotkać żadnego z tych czynników, jednak warto przyjąć co najmniej 1 h potrzebnej przerwy między lotami i co najmniej 30 minut rezerwy na przesiadkę w przypadku pociągów. Zdecydowanie lepiej spokojnie słuchać muzyki przez godzinę w oczekiwaniu na samolot, niż zapomnieć ze stresu wyjąć paszportu z poprzedzającego fotela w pierwszym samolocie. 

7. Brak rozeznania w terenie

Zanim wybierzesz hotel – oglądasz jego zdjęcia, zanim odwiedzisz miasto – sprawdzasz dostępne atrakcje. Warto w podobny sposób przed wyjazdem rozejrzeć się po okolicy i kluczowych miejscach, w których może panować chaos i tłum (np. przed lotniskiem, w centrum miasta, przed dworcem kolejowym). Z pomocą przychodzi dostępne dla wszystkich – Google Street View

Korzystam z tego narzędzia przez każdą podróżą zagraniczną, oglądam najbliższe otoczenie lotnisk, żeby zlokalizować postoje Taxi. Sprawdzam najbliższe sąsiedztwo hotelu, pobliski sklep czy restauracje. Nieraz dzięki Google Street View znalazłem ciekawe zakamarki miasta, do których mogłem się udać.

8. Nie mogę tego wziąć do samolotu?

Wiedza o tym co można, a czego nie można wnieść na pokład samolotu, jest obowiązkowa dla każdego pasażera. Podobnie z wymiarami bagażu – linie lotnicze podają dokładnie maksymalne wymiary i wagę bagażu rejestrowanego i kabinowego, który możesz wziąć ze sobą. Dopłaty za ponadwymiarowe i przeciążone walizki potrafią słono kosztować.

Przed wylotem zapoznaj się z wytycznymi linii lotniczej, którą podróżujesz. Wymiary, waga, a czasem i dozwolone przedmioty na pokładzie, mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Wybierz nazwę konkretnej linii, aby przenieść się do strony z regulaminem.

9. Brak waluty

Nie w przypadku każdej waluty jest to możliwe, ale jeśli preferujesz tylko płatności gotówkowe – zadbaj o to, abyś nie musiał wymieniać pieniędzy w trakcie podróży. Kantory na lotniskach i dworcach mają najmniej korzystne kursy, bo z oczywistych względów zarabiają na ruchu turystycznym.  

Częstym błędem jest posiadanie samej gotówki i to schowanej w jednym portfelu. Dlatego mogę polecić Ci usługę, z której często korzystam, czyli Revolut. Dzięki niej możesz bezpiecznie płacić telefonem oraz za pomocą fizycznej karty debetowej za towary oraz usługi w kraju i za granicą. 

10. Kupowanie pamiątek od razu, gdy je zobaczysz

Pamiątki są nieodłącznym elementem wielu podróży. Wiąże się z nimi jeden haczyk – często kupujemy je od razu, gdy je pierwszy raz zobaczymy w danym miejscu. Nie wiadomo czy będą jeszcze gdzieś indziej – skoro już tu są, to biorę!

Spokojnie, będą jeszcze! Im dalej od centrum i atrakcji turystycznych, tym z reguły korzystniejsze ceny i o wiele mniejsze kolejki.


Znasz inne błędy popełniane w podróży?

Czy ten artykuł był pomocny? Może znasz inne częste błędy popełniane w podróży? Proponuję podzielić się nimi z innymi w komentarzu. Odpowiem na każdą wiadomość!


Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments