Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Film i fotografia, Wszystkie wpisy

Występowanie przed kamerą – jak dobrze to zrobić?

Czas czytania: 7 minut

Jak dobrze wypaść przed obiektywem? Poznaj 10 wskazówek zanim rozpoczniesz występowanie przed kamerą! O czym warto pamiętać i dlaczego ubiór jest ważny? Czy tempo mówienia naprawdę robi różnicę? Czym jest prompter i jak z niego korzystać?

Wystąpienia przed kamerą stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy spojrzeć na social media, w których rozwijają się takie formy jak Stories, live’y, vlogi czy webinary. Nagrania video coraz częściej służą nie tylko rozrywce, ale i w biznesie. To tylko kwestia czasu, kiedy przyjdzie Ci zmierzyć się ze spotkaniem z obiektywem

Kamera potrafi onieśmielić, wprawić w zakłopotanie, a nawet zestresować. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Jak w każdej dziedzinie – praktyka czyni mistrza, ale czy można coś zrobić, aby już na starcie występowanie przed kamerą wyszło dobrze?

1. Bądź przygotowany do nagrań

Nie przypadkowo podpunkt ten znalazł się na pierwszym miejscu. Nic nie zastąpi dobrego przygotowania się do występu przed kamerą. Czas spędzony na planie zdjęciowym w dużej części zależy od ilości czasu, który poświęcisz na ćwiczenie przed nagraniami. Ekipa filmowa często nie zna Twojego wystąpienia i nie zawsze będzie w stanie Ci pomóc. Jeśli nagrywasz sam – zaoszczędzisz wiele czasu na zastanawianiu się, już przed włączoną kamerą, co powiedzieć.

Stres często wynika z obawy przed nieznanym. Jeśli przygotujesz przed nagraniami swoją wypowiedź i zadbasz o odpowiedni research – będziesz czuć się po prostu pewniej. Przećwicz w odosobnieniu i na spokojnie to, co zamierzasz powiedzieć przed kamerą. Maksymalnie popracuj nad tym, na co masz wpływ na planie, czyli swoje przygotowanie.

2. Wypisz bullet-pointy

Przed nagraniami wypunktuj na kartce lub w notatniku, najważniejsze elementy Twojej wypowiedzi, o które “zahaczysz” swoją historię. Bullet-pointy mogą przyjąć formę pojedynczych wyrazów lub równoważników zdań. Przykładowa lista pomocnicza do wystąpienia przed kamerą:

– historia z rowerem w dzieciństwie
– “i tu dochodzimy do kluczowego pytania…”
– o sporcie w życiu codziennym
– czy bycie fit jest w modzie?
– blog i konkurs
– nawiązanie do historii z rowerem z dzieciństwa

Pamiętaj, żeby nie przygotowywać całego swojego wystąpienia na pamięć. Będzie to wyglądało nienaturalnie i mało wiarygodnie. Jeśli czujesz, że sobie nie poradzisz bez gotowego tekstu, przygotuj sobie sam pierwszy akapit – w myśl powiedzenia “pierwsze koty za płoty”. Badania pokazują, że największy stres gromadzi się na początku wypowiedzi publicznych i przed kamerą. 

3. Zdefiniuj swoich odbiorców i utrzymuj ich uwagę

Zanim przystąpisz do nagrań – koniecznie odpowiedz sobie na pytanie do kogo będziesz się zwracać w swoim wystąpieniu. Czy Twoimi odbiorcami są osoby młode, czy starsze? A może zależy Ci na uniwersalnej widowni? Czy oglądający znają profesjonalne słownictwo, którym na przykład planujesz się posługiwać?

Pamiętaj, że robisz video, aby podzielić się czymś, czego inni prawdopodobnie nie wiedzą. Niezależnie czy jest to wywiad, webinar czy podcast – przygotuj swoją wypowiedź tak, żeby była przystępna, zwięzła i konkretna. Zwracaj się do widzów bezpośrednio, zadawaj pytania, nad którymi można się zastanowić. To angażuje odbiorcę, przykuwa uwagę i nie pozwala się nudzić. 

Zobacz także: Czym jest pełna klatka? Podstawy foto-video

 

4. Ubierz się adekwatnie do nagrania

Twoje ubranie to bardzo istotny element wystąpienia przed kamerą. Strój powinien być dostosowany do tematu nagrania. Swoją prezencją pokazujesz, że masz szacunek do swoich odbiorców. Twój ubiór daje podświadomy komunikat widzom – “Jestem profesjonalny i wiem o czym mówię”.

Unikaj ubrań w gęstą kratkę lub paski. Kamera “nie lubi” takich wzorów, gdyż pojawia się wówczas zjawisko interferencji lub inaczej moiré (pl. mora). Polega ono na falowaniu i nakładaniu się na siebie gęsto ułożonych linii, zobacz poniżej.

źródło: insaneimpact.com

Jeśli chodzi o biżuterię i dodatki (np. okulary) – warto zwrócić uwagę na elementy, które mogą w trakcie nagrania odbijać światło lamp lub hałasować np. bransoletka lub zegarek z metalowym paskiem ocierający o stół.

5. Nie spiesz się w trakcie mówienia

Występowanie przed kamerą potrafi stresować. To normalne, jeśli na początku mówisz za szybko. Dlaczego tak się dzieje? Twój organizm odczuwa poddenerowanie w nowej sytuacji i intuicyjnie starasz się jak najszybciej skończyć to co masz do powiedzenia i “zejść z anteny”. Staraj się mówić powoli i wyraźnie. Praktyka czyni mistrza!

Dlaczego nie warto się spieszyć? Może Ci się to na początku wydawać nienaturalne, gdy mówisz powoli, ale zaufaj mi – przed kamerą czas po prostu szybciej leci. Wolniejsza wymowa to mniejsza szansa na pomyłkę, nie zjadasz wówczas końcówek wyrazów, robisz pauzy i akcentujesz zakończenia zdań. Gdy się nie spieszysz – możesz kontrolować swój głos i modulację. Po prostu przyjemniej się Ciebie słucha!

Robienie przerw między myślami (akapitami) to wygoda w montażu – ułatwia wycięcie pewnych kwestii i ewentualnych dubli. Ostatnim aspektem wartym uwagi jest utrzymanie poziomu głośności swojej mowy. Częstym nawykiem dla początkujących przed kamerą jest rozpoczynanie zdania głośno, a kończenie go cicho.

6. Zaprzyjaźnij się z mikrofonem

Dobry, czysty i wyraźny dźwięk to kluczowy element filmu. Przychodząc na plan zdjęciowy zwróć uwagę, albo nawet zapytaj, gdzie będzie znajdować się mikrofon zbierający Twój głos. Jeśli będzie on umieszczony na statywie przed Tobą  – pamiętaj, aby być zawsze skierowanym na wprost niego. Unikaj obracania się w bok i za siebie.

Jeżeli masz przypięty do siebie mikrofon krawatowy, tzw. pchełkę – zwróć uwagę na to, aby włosy jej nie zasłaniały. Unikaj też pocierania ręką w jego pobliżu w trakcie nagrania, na przykład poprawiając brodę lub drapiąc się w okolicy twarzy.  

7. Występowanie przed kamerą a makijaż

Tak jak przy ubiorze, makijaż powinien być dostosowany do tematyki i charakteru nagrywanego filmu. Make up filmowy różni się od tego używanego w trakcie sesji fotograficznych. Powinien on być bardziej stonowany i naturalny. Wyjątkiem są nietypowe, artystyczne formy video takie jak np. teledyski.

Nie zawsze na planie obecna jest makijażystka, dlatego warto zadbać o swoje “awaryjne” zaplecze.  Jeśli jesteś mężczyzną, mam dla Ciebie istotną wiadomość – puder to normalna sprawa w świecie filmu i powinieneś go zaakceptować.  Pomocne mogą się okazać także bibułki matujące, które są bardzo tanie i dostępne w każdej drogerii. Dodatkowo, jeśli masz problem z nadmierną potliwością – możesz założyć np. marynarkę lub koszulę w ciemnym odcieniu, o ile oczywiście pozwala na to konwencja filmu.

8. Patrz w kamerę

Niby oczywiste, a jednak nierzadko przysparza trudności w praktyce. Skup swój wzrok na obiektywie i staraj się jak najrzadziej spoglądać w inną stronę. Podobnie jak w trakcie tradycyjnej rozmowy – Twoi odbiorcy przez większość czasu będą patrzyli właśnie na Twoje oczy. Jeśli obiektyw za bardzo Cię onieśmiela, możesz kierować wzrok nieznacznie ponad niego – na przykład na napis umieszczony przez producenta kamery lub aparatu np. Canon.

Gdy nabierzesz wprawy w mówieniu – możesz spróbować skorzystać z promptera. Jest to urządzenie, które za pomocą tzw. lustra weneckiego wyświetla tekst bezpośrednio przed szkłem obiektywu. 

źródło: commons.wikimedia.org

Dlaczego nie polecam tego rozwiązania na początku? Przede wszystkim dlatego, że osoby, które nie miały wcześniej styczności z kamerą i wystąpieniami publicznymi – nie mają doświadczenia z interpretacją tekstu. Odczytywane z promptera zdania powinny być wygłaszane maksymalnie naturalnie i z odpowiednią intonacją oraz pauzami. 

Prompter świetnie sprawdzi się tam, gdzie niemożliwy lub mocno ograniczony jest montaż. Z tego rozwiązania korzystają m.in. prezenterzy serwisów informacyjnych.

Zobacz także: Jak zostać filmmakerem? – cz.1

 

9. Pokonaj stres i strach

Tak jak pisałem wyżej – stres to najczęściej obawa przed nieznanym. Oswójmy go zatem i przyjrzyjmy się najczęstszym czynnikom, które mogą go wywoływać przed kamerą:

źle dopasowane lub nieodpowiednie ubranie, w którym występująca osoba czuje się niewygodnie lub niekomfortowo

presja bycia “ON AIR” czyli zapomnienie o tym, że materiał podlega montażowi, a każdą wpadkę można wyciąć

bycie w centrum uwagi, podczas gdy reszta ekipy filmowej stoi w milczeniu poza kadrem. A do tego po prostu da się przyzwyczaić 🙂 

nieprzygotowanie przed nagraniami

skierowane w Twoją stronę światło, mikrofony i kamery

10. Bądź cierpliwy i wyrozumiały

Na planie często pracuje dużo ludzi i każdy odpowiada za oddzielny element produkcji. Aby współpraca przebiegała sprawnie, niezbędna jest dobra komunikacja i wyrozumiałość. Każdemu zależy, aby jego część składanki była udana – dźwiękowiec pilnuje czystego i wyraźnego audio, operatorzy kamer czuwają nad obrazem itd.

Bądź cierpliwy i daj czas całej ekipie za kamerami, aby mogła wszystko dobrze ustawić i wprowadzić ewentualne poprawki. Nierzadko nagrania się przedłużają lub wymagają wielu korekt – taka jest specyfika tej pracy. Zaufaj ludziom, którzy widzą Cię w kadrze i słyszą na odsłuchu – wszyscy chcą, abyś wypadł jak najlepiej!


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Masz swoje przemyślenia? A może chciałbyś podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami lub doświadczeniem? Koniecznie daj znać w komentarzu pod tym artykułem! Zapraszam Cię na mojego facebooka, aby nie przegapić nowych artykułów!

Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments