Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Film i fotografia

Co to jest prequel, sequel, spin off?

Czas czytania: 4 minut

Prequel, sequel, spin off, reboot, remake, crossover – co oznaczają te pojęcia? Słownik najpopularniejszych określeń związanych z serialami i filmami. Zobacz, co kryje się pod tymi nazwami!

Często czytamy, że wychodzi nowy film, który będzie prequelem znanej serii – a np. wytwórnia Universal nabyła prawa do realizacji remake’u filmu z 1995 roku. Nazwy te funkcjonują w świecie filmu od bardzo dawna, ale w dzisiejszych czasach rozwoju VOD, premier dziesiątek filmów i seriali każdego dnia – stają się coraz bardziej popularne.

Sequel – kontynuacja fabuły

fot. materiały prasowe

Po kasowym sukcesie danego filmu często pojawia się jego sequel – czyli kontynuacja. Obejrzymy w niej dalsze losy bohaterów z pierwszej części, dowiemy się więcej o rozpoczętych wątkach, a nierzadko – poznamy nowych bohaterów (rodzinę czy też przyjaciół).

Nie da się ukryć, że sequele robione są głównie dla pieniędzy. Czasami ich reżyserii podejmują się inni ludzie, niż Ci odpowiedzialni za pierwszą część. Nie zawsze jest to dobra decyzja, dlatego stworzenie udanej kontynuacji to nie lada wyzwanie.

Przykład sequela – Zaginiony Świat: Park Jurajski (1997), pierwsza część – Park Jurajski (1993).

Prequel – zobaczymy przeszłość

fot. materiały prasowe

Prequel opowiada to, co miało miejsce przed wydarzeniami z pierwszej  części. To rodzaj “powrotu do przeszłości” żeby zobaczyć, jak bohaterowie się poznali, co działo się w ich dzieciństwie lub w ogóle – przed ich narodzinami.

Prequele tworzone są zazwyczaj, gdy główna fabuła się wyczerpie, a nadal istnieje duży popyt na kolejną część serii. Innym powodem powstawania prequeli może być np.  śmierć bohatera w poprzedniej części.

Przykład prequela – trylogia “Gwiezdnych wojen” z lat 1999–2005 – pierwsza trylogia pojawiła się w latach 1977–1983.

Więcej wolnego czasu? Zobacz: 10 serialów, które warto obejrzeć

Remake – zróbmy to jeszcze raz!

fot. materiały prasowe

Remake to inaczej stworzenie jeszcze raz tego samego filmu. Dlaczego coś takiego powstaje? Powodów jest kilka. Film odniósł dawniej ogromny sukces i producenci nowej odsłony liczą na powtórzenie wyniku. Reklama napędza się sama, słysząc takie tytuły jak np. “Król Lew”. Inną motywacją może być bardziej rozwinięta technologia, efekty specjalne oraz większe budżety na ponowną produkcję. 

Niestety – remake’i kultowych filmów często lądują daleko za swoimi pierwowzorami. Do produkcji tego typu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie – zwłaszcza jeśli są to znane tytuły sprzed wielu lat.

Przykład udanego remake’u: Wojna Światów (2005), pierwowzór – Wojna Światów (1953).

Reboot – jeszcze raz, ale od innej strony.

fot. materiały prasowe

Reboot inaczej “reset” filmu lub serialu. Od remake’u różni się tym, że nie próbuje udawać lepszej wersji pierwowzoru. To nowa historia bohatera i inna wizja całego filmu lub serii. Reboot podejmuje podobną tematykę, ale nie jest ani prequelem, ani kontynuacją znajomego tytułu.  

Jednego z najbardziej znanych rebootów wyreżyserował Christopher Nolan, tworząc nową serię przygód znanego wszystkim wcześniej bohatera – “Batman: Początek” (2005). Innym przykładem reboota jest “Niesamowity Spider-Man” (2012).

Spin off – nie zabija się kury znoszącej złote jaja

Na bazie sukcesu wielu produkcji powstają nie tylko ich kontynuacje, ale i spin offy – czyli z ang. produkty uboczne. Są to filmy oraz seriale, w których poznajemy historie bohaterów drugoplanowych pierwotnej produkcji. Akcje spin offów mogą rozgrywać się przed, po oraz równolegle do głównej fabuły.

I tak – po sukcesie animacji “Madagaskar” powstały “Pingwiny z Madagaskaru”, sukces serialu “Breaking Bad” spłodził spin off “Better Call Saul”, a fani filmu “Obcy” doczekali się produkcji “Prometeusz”. 

A może za dużo seriali? Zobacz: Jak zwiększyć swoją produktywność

Crossover – spotkania silnych charakterów

Crossovery powstają w celach mocno komercyjnych – mają za zadanie przede wszystkim zgromadzić jak największą publiczność. Za ich sukcesem stoi fakt, że na jednym ekranie może dojść do spotkania głównych bohaterów różnych serii. Najbardziej popularnym crossoverem są Avengersi.

Adaptacja vs. Ekranizacja

Jaka jest różnica między adaptacją a ekranizacją? Terminy te często się przeplatają, ale wbrew pozorom – oznaczają coś innego. Ekranizacja to wierne przeniesienie formy literackiej na wielki ekran. Twórcy starają się w niej jak najbardziej zbliżyć do książki, gry lub np. komiksu. Nie ma w niej miejsca na zmianę fabuły, imion czy charakteru bohaterów. 

Adaptacja to oczywiście o wiele swobodniejsza forma – to wręcz przeróbka, która ma trafić do gustu określonej grupy odbiorców. Utwór literacki jest w tym przypadku jedynie szkieletem, który twórcy filmu lub serialu mogą dowolnie modyfikować, a nawet uwspółcześniać.


Teraz słowa takie jak prequel, sequel czy spin off nie mają przed Tobą tajemnic! Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny? Daj znać w komentarzu poniżej!

Zobacz także:

guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
MARIUSZ
MARIUSZ
4 miesięcy temu

BARDZO DOBRE WYTŁUMACZENIE SŁÓW!!!

malwi
malwi
25 dni temu

super, dziękuję za proste w zrozumieniu definicje. od razu człowiek zaczyna rozumieć więcej! 🙂