Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Podróże

Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

Czas czytania: 5 minut

Co warto wiedzieć, gdy czeka Cię pierwszy lot samolotem? O czym warto pamiętać na lotnisku i w czasie podróży? 25 przydatnych informacji przed pierwszym lotem!

Ekscytacja, radość, ciekawość czy strach – różne emocje towarzyszą ludziom podczas ich pierwszej podróży w przestworzach. Osobiście należę do tej ciekawskiej grupy, a swój pierwszy lot samolotem odbyłem sam, co dodatkowo spotęgowało niezapomniane wrażenia

Jeśli boisz się pierwszego lotu – na początek przywołajmy uspokajające statystyki. Samolot to obecnie jeden z najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. A dodatkowo – według badań Aviation Safety Network (ASN), organizacji zajmującej się bezpieczeństwem lotnictwa – rok 2019 był jednym z najbezpieczniejszych w historii całego lotnictwa.

25 przydatnych informacji przed pierwszym lotem

1. Do odbycia lotu potrzebujesz mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (w przypadku wylotu do kraju spoza UE jest on niezbędny). Dokumenty te muszą być ważne jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. W przypadku niektórych krajów musisz posiadać także wizę. 

2. Każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące przewożonego bagażu. Jego maksymalny rozmiar oraz wagę znajdziesz na stronie przewoźnika, z którym planujesz swoją podróż. Dopłaty za ponadwymiarowe i przeciążone walizki potrafią (zwłaszcza za granicą) słono kosztować.

3. Jeśli masz wątpliwość, będąc już na lotnisku, czy Twój bagaż nie jest za ciężki – możesz założyć na siebie np. znajdującą się w nim kurtkę lub zawiesić na szyi ciężki aparat. To, co masz na sobie i w kieszeniach nie wlicza się w wagę bagażu.

4. Na kontroli bezpieczeństwa najczęściej odrzucane są płyny większe niż 100 ml. Przeczytaj dokładnie na stronie linii lotniczej, co możesz zabrać do bagażu kabinowego, a co do rejestrowanego. Unikniesz w ten sposób stresujących sytuacji.

5. Straż graniczna w wielu krajach prowadzi czasem dodatkowe, wyrywkowe kontrole bezpieczeństwa na lotniskach. Jeśli zostaniesz poproszona o przejście na bok i przedstawienie karty pokładowej oraz paszportu – zachowuj się spokojnie i przyjaźnie. Pracownicy straży granicznej to też ludzie – wykonują swoje obowiązki. Po chwili podziękują za współpracę, możliwe, że zadadzą pytanie o cel podróży i pożyczą miłego lotu.

6. Koniecznie oznacz swój bagaż rejestrowany – czyli ten, który trafi do luku. Zawieś wstążkę lub bandamkę na rączce walizki. Wśród dziesiątek pasażerów zdarzają się identyczne bagaże, a od tego już krótka droga do niefortunnej pomyłki. 

7. Możesz wziąć swoje jedzenie do samolotu – zarówno domowe kanapki jak i produkty pakowane (chipsy, batony, żelki itd.). Wyjątkiem są płyny, które nabyć możesz dopiero w strefie bezcłowej. 

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane w podróży

8. Podczas startu i lądowania dochodzi do sporej zmiany ciśnienia. W trakcie przynajmniej pierwszego lotu warto mieć przy sobie cukierki lub gumę do żucia i skorzystać z nich właśnie we wspomnianych momentach lotu. 

9. Turbulencje to naturalny element niemal każdego lotu – powstają na skutek m.in. nagłej zmiany kierunku wiatru lub zetknięcia się prądów powietrza o różnych prędkościach. Każdy samolot jest na to w pełni przygotowany.

10. Nie tylko przy starcie i lądowaniu może dojść do turbulencji. Mogą się one zdarzyć na każdym etapie lotu i trwać zarówno kilka sekund jak i minut. Pilot poinformuje o takim zdarzeniu, poprosi o zajęcie miejsc i zapięcie pasów.

Więcej: Co warto wiedzieć przed lotem długodystansowym?

11. Weź ze sobą powerbank – nie każdy samolot (zwłaszcza tanich linii lotniczych) posiada gniazdka do ładowania. 

12. Zawsze możesz poprosić stewardessę o kubek z wodą mineralną, chusteczki higieniczne, koc czy tabletkę na ból głowy. Otrzymasz to zawsze nieodpłatnie

13. Aplikacja w telefonie wystarczy – każde lotnisko i każda linia lotnicza akceptuje bilety w formie elektronicznej. Możesz umieścić swoje bilety także w chmurze, aby mieć do nich dostęp zawsze z każdego urządzenia z internetem.

14. Dwie godziny – to przyjęty “bezpieczny czas”, który powinieneś mieć na lotnisku przed odlotem. 

15. Jeśli lecisz z przesiadką – bagaż rejestrowany (ten, który oddajesz do luku) odbierzesz dopiero na lotnisku docelowym. Nie musisz przejmować się swoją walizką w trakcie przesiadki – zostanie przetransportowana przez pracowników lotniska do właściwego samolotu.

Twój pierwszy lot samolotem? Spokojnie.

16. Istnieje cień szansy, że Twój bagaż nie doleci razem z Tobą. Takie sytuacje czasem się zdarzają. Zachowaj wtedy spokój i skontaktuj się z Biurem Bagażu Zagubionego na lotnisku, na które doleciałeś. W wielu takich przypadkach walizka leci po prostu następnym samolotem tego samego kursu, a linia lotnicza organizuje transport Twojego bagażu pod wskazany adres. 

17. Wyjścia ewakuacyjne samolotu znajdują się w pobliżu jego drzwi oraz skrzydeł. Wybierając miejsce przy wskazanych punktach, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz mógł położyć niczego pod swoim siedzeniem. Dodatkowo – w trakcie przydzielania miejsca na lotnisku – zostaniesz zapytany o znajomość języka angielskiego. Jest to niezbędne do współpracy z personelem pokładowym w sytuacji awaryjnej, gdyż zajmujesz  najważniejsze miejsce w kabinie pasażerskiej

Pierwszy lot samolotem – co jeszcze warto wiedzieć?

18. W trakcie kontroli bezpieczeństwa możliwe, że zostaniesz poproszony o wystawienie dłoni do przodu, a następnie “połaskotany” papierkiem. Brzmi dziwnie i tajemniczo – warto zawczasu wiedzieć, o co chodzi. Papierek trafia do szybkiego testera na obecność śladowych ilości materiałów wybuchowych.

19. Można chodzić po pokładzie samolotu w trakcie lotu. Chociaż nie zawsze jest to wygodny spacer w przypadku małych samolotów z jedną alejką między siedzeniami. Na lotach długodystansowych nawet wskazane dla zdrowia jest raz na kilka godzin rozprostowanie się i przejście po pokładzie. 

20. Nie używaj telefonu, a w szczególności nie próbuj robić zdjęć w strefie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. W najlepszym przypadku zostanie Ci zwrócona uwaga i będziesz musiał usunąć fotografię.

21. Jeśli się zaczniesz zastanawiać czy to możliwe to nie – nie da się otworzyć drzwi samolotu w trakcie lotu. Fizyka, a dokładnie różnica ciśnień na to nie pozwala. Takie rzeczy tylko na filmach 🙂 

22. Na wielu lotniskach znajdują się krany z darmową wodą pitną. Możesz schować pustą plastikową butelkę do bagażu podręcznego, a po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa – napełnić ją wodą. 

23. Nie chowaj paszportu i karty pokładowej głęboko do plecaka w trakcie pobytu na lotnisku. Będziesz z nich korzystać kilka razy np. w trakcie przechodzenia przez bramki czy podczas zakupów w strefie bezcłowej. 

Zobacz także: Jak zaplanować podróż? Praktyczne wskazówki i porady

24. Przed każdym zakupem w strefie bezcłowej lotniska musisz okazać swoją kartę pokładową. Ekspedientka zeskanuje kod QR z danymi Twojego lotu. Jest to wymagane ze względów bezpieczeństwa.

25. Nie zawsze do samolotu wchodzi się przez tzw. rękaw. Często samoloty stoją dalej od terminala – na płycie lotniska. Podróż do samolotu odbywa się wówczas specjalnym autobusem. Jest to zależne od dostępności wolnych rękawów oraz zawartych umów pomiędzy liniami lotniczymi a portami. 


Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Podziel się swoją opinią o tym artykule w komentarzu poniżej!

Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments