Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Film i fotografia

Co to jest lustrzanka i dlaczego tak się nazywa?

Czas czytania: 4 minut

Gdy piszę ten artykuł w 2018 roku, świat lustrzanek jest już tak zaawansowany, że bez problemu mogę nagrywać video w rozdzielczości 4K (4096 x 2160) z prędkością 60kl/s oraz Full HD uzyskując prędkość 120kl/s Canonem 1DX Mark 2. I wciąż jest to tylko i aż lustrzanka. Na czym polega fenomen tego typu aparatów i ich popularność? Dlaczego to właśnie lustrzankami nagrywa się najwięcej filmów na YouTube? Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy zrobić proste zestawienie – czym można nagrywać filmy? A zatem idźmy po kolei – od aparatów w naszych telefonach, przez tzw. kompakty, bezlusterkowce z wymienną optyką, lustrzanki, kamery półprofesjonalne, aż do kamer profesjonalnych wykorzystywanych do wielkoformatowych produkcji kinowych. Po drodze powinienem jeszcze zaznaczyć stare kamery analogowe, kamerki internetowe oraz kamery sportowe. Jak widzisz – lustrzanka znajduję się gdzieś w połowie zestawienia. Ta połowa to można powiedzieć taki bufor pomiędzy filmowaniem amatorskim, a w pełni profesjonalną produkcją filmową. Oczywiście istnieje mnogość przykładów filmów nagranych zwykłymi aparatami w smartfonach, które przebiły te nagrane lustrzankami oraz ujęć nagranych lustrzankami, które położyły profesjonalne kamery filmowe, ale wszystko zależy od tego w jakich warunkach, w jaki sposób i z jakim zamysłem użyjemy naszego sprzętu. Generalnie istnieje kilka głównych powodów, które przemawiają za wykorzystaniem lustrzanki do wykonywania zdjęć i filmów w zastosowaniu amatorskim i półprofesjonalnym. Zbierzemy je teraz w całość.

  • jakość wykonywanych zdjęć – to co warto zapamiętać to fakt, że stwierdzenie “im więcej megapikseli na pudełku tym lepiej” to mit, który można śmiało odłożyć na półkę. Za jakość obrazu odpowiada przede wszystkim wielkość matrycy znajdującej się wewnątrz aparatu. Fizyczne wymiary przetwornika obrazu są większe w lustrzankach niż zwykłych aparatach kompaktowych czy telefonach. Matryce lustrzanek posiadają większe punkty światłoczułe, to oznacza, że przy wysokich czułościach zrobimy lepsze zdjęcia bo matryca odczytuje więcej światła w porównaniu do niższej klasy aparatów. Warto też wiedzieć, że im większe punkty światłoczułe tym większy zakres dynamiki. Brzmi obco? Spokojnie. W najbliższych artykułach omówię wszystkie z pozoru trudne słowa zawarte w tym artykule.

  • wymienna optyka – coś czego nie możesz zrobić obecnie w telefonach i aparatach kompaktowych – wymiana obiektywu. 12mm, 16-35mm, 50mm, 70-200mm, tilt-shift i dziesiątki innych – lustrzanki umożliwiają swobodną zmianę obiektywu w obrębie systemu, na którym działamy (Nikon, Canon, Sony etc.)

  • głębia ostrości – lustrzanka z dużą matrycą i jasnym obiektywem to najlepszy wybór do fotografii portretowej. Jeśli chodzi o filmowanie, to właśnie lustrzanki są tym kolejnym krokiem w stronę tzw. film look’u – dzięki możliwości rozmycia tła za postacią lub obiektem znajdującym się na pierwszym planie stworzonego przez nas kadru. Więcej o głębi ostrości przeczytasz także w artykule “Co to jest ekspozycja? Podstawy foto-video”

  • pełna klatka – kolejny z kluczowych powodów, dla których profesjonalni fotografowie oraz filmowcy nie wybierają aparatów kompaktowych tylko lustrzanki. Oczywiście trzeba tu zaznaczyć, że nie każda lustrzanka posiada matrycę pełnoklatkową. Temu tematowi również zostanie poświęcony osobny artykuł.

  • szybkość rejestracji obrazu – aparaty kompaktowe coraz lepiej radzą sobie z robieniem zdjęć seryjnych, jednak to lustrzanki ze swoimi systemami AutoFocusa (w skrócie AF) wiodą prym na przykład w fotografii sportowej. Dlaczego tak jest? Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie przemieszczającemu się obiektowi, na przykład samochodowi. W przypadku kompaktu odległość samochodu od aparatu (na podstawie której dobierana jest ostrość) jest obliczana na zasadzie wykrywania kontrastu dzięki danym zbieranym przez tą samą matrycę, która jest odpowiedzialna za rejestrację obrazu. Lustrzanka posiada osobne, ciągle udoskonalane czujniki AF, dzięki którym ostrzenie trwa znacząco krócej – a w fotografii reporterskiej i sportowej liczy się każdy ułamek sekundy.

  • wielkość  lustrzanka nie zmieści Ci się do kieszeni, ale z pewnością zajmie mniej miejsca niż profesjonalna kamera filmowa. Po skończonym użytkowaniu możesz odłączyć używany wcześniej mikrofon, lampę, obiektyw czy grip od body i schować osobno komponenty do torby.

  • waga  każdy doświadczony filmowiec wie, że paradoksalnie im cięższy sprzęt rejestrujący obraz tym lepiej – łatwiej go wyważyć na steady i nagrywać płynne ujęcia nawet z ręki lub RIGa. Podobnie jeśli chodzi o zdjęcia – cięższy aparat to mniej poruszone fotografie przy dłuższym czasie naświetlania.
  • pewność uchwytu  każda lustrzanka posiada wygodny wbudowany grip na rękę, zapewniający wygodną pracę na planach zdjęciowych. Dzięki temu Twoje kadry są mniej poruszone, a i komfort pracy w porównaniu z aparatem w telefonie lub aparatem kompaktowym jest zauważalnie lepszy. Warto też wspomnieć, że do spodu lustrzanki możesz zamontować dodatkowy grip – czyli uchwyt, do którego możesz podłączyć zapasowe akumulatory. Oprócz dłuższej pracy na baterii zyskujesz także pewny chwyt lustrzanki w obu płaszczyznach.

No to skąd nazwa “lustrzanka”?

Przekrój lustrzanki. Czerwone strzałki oznaczają kierunek przepływu strumienia światła. Numerem 2 zostało oznaczone lustro, a numerem 4 – pryzmat pentagonalny.

Gdy popatrzymy w wizjer optyczny lustrzanki to zobaczymy, że podgląd nie jest ani odwrócony z lewej na prawą stronę, ani nie oglądamy go do góry nogami. Skąd się tam bierze? Przecież wizjer jest nad ekranem LCD, a obiektyw znajduje się o wiele niżej. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo intuicyjna – to dlatego, że wewnątrz jest lustro. I to właśnie od tego lustra powstało określenie lustrzanka. Czy aby na pewno jednak samo, jedno lustro powodowało odbicie obrazu rzeczywistego na ten widziany przez operatora? Zdecydowanie nie. Lustrzanka posiada pryzmat pentagonalny i chociaż nazwa może wprawiać w lekkie zakłopotanie, jest to nic innego jak bryła wykonana ze szkła optycznego, która kieruje promienie świetlne od lusterka, aż do oka fotografa przy wizjerze. Zarówno aparaty fotograficzne, kompaktowe jak i bezlusterkowce (najmłodszy, ale prężnie rozwijający się typ aparatów) nie posiadają ani lustra, ani pryzmatu pentagonalnego. Droga jaką przechodzi światło od obiektywu do oka fotografa przebiega w inny sposób. Dlatego określenie lustrzanka jest zarezerwowane dla ściśle określonego typu sprzętu foto-video.

Posiadasz lustrzankę i kręcisz filmy lub fotografujesz? Daj znać w komentarzu na jakim modelu pracujesz i jak go oceniasz! Planujesz rozpocząć dopiero swoją przygodę z lustrzanką? Koniecznie napisz, do jakich celów chcesz ją wykorzystać i jakich artykułów spodziewasz się na blogu ztylukamery!


Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments