Jak stworzyć klimatyczny Instagram?

Czas czytania: 4 minut

Odpowiedzią na pytanie zawarte w tytule mogłoby być po prostu: “wstawiać ładne zdjęcia.” Ale czy aby na pewno tylko ładne zdjęcia gwarantują sukces profilu? Prowadzenie rozwijającego się Instagrama to nieustanna nauka, rodzaj sztuki samej w sobie, której opanowanie wcale nie jest łatwe, ale na pewno należy do przyjemnych. Od kilku lat jestem czynnym użytkownikiem Instagrama i mogę stwierdzić, że jeszcze mnóstwo nauki przede mną. Jednak już częścią zdobytych inspiracji i wiedzy chciałbym się podzielić w tym artykule. Warto zaznaczyć, że na Instagrama można wrzucać zdjęcia zrobione nie tylko telefonem, ale i lustrzanką. Jeśli jeszcze do końca nie wiesz czym jest lustrzanka zapraszam Cię do artykułu “Co to jest lustrzanka i dlaczego tak się nazywa?”.

Jakie aplikacje do obrabiania zdjęć na Instagramie?

VSCO CAM to darmowa aplikacja dostępna na urządzeniach mobilnych, udostępniająca nam podstawowe narzędzia obróbki surowych materiałów oraz gamę gotowych presetów z możliwością zmiany ich natężenia. Warto poeksperymentować ze swoimi zdjęciami, znaleźć jeden lub najlepiej dwa presety kolorystyczne, których będziemy się trzymać na naszym profilu. Wszystko zależy od koncepcji jaką przyjmiemy, jednak mieszanie kilkunastu presetów na pewno nie będzie dobrym pomysłem w ogólnym odbiorze naszego Instagramowego konta. Istnieje od tego wyjątek – możemy wykorzystać różne presety w jakiś uporządkowany sposób, na przykład wstawiając 20 zdjęć czarno-białych, kolejne 20 w kolorze lub na zmianę tworząc coś w rodzaju “kontrolowanego chaosu”. Ot, taki oksymoron. VSCO CAM daje możliwość zakupu dodatkowych paczek presetów. W Store możemy znaleźć od czasu do czasu także darmowe dodatkowe style.

Snapseed to kolejna warta uwagi aplikacja dostępna za darmo. W porównaniu do VSCO CAM, Snapseed oferuje zaawansowane opcje obróbki zdjęcia takie jak krzywe RGB, Luminance, różne rodzaje kontrastów, zmiana perspektywy, usuwanie skaz i artefaktów, podwójna ekspozycja, ochrona cieni i jaskrawych elementów zdjęcia i dużo dużo więcej. Snapseed bije na głowę pierwszą aplikację mnogością narzędzi “pierwszej obróbki”, jednak to VSCO CAM subiektywnym zdaniem posiada lepsze i bardziej klimatyczne presety kolorystyczne. Dlatego fajnym rozwiązaniem jest połączenie obu tych programów zanim wrzucimy nasze zdjęcie na Instagrama – najpierw podstawowa obróbka w Snapseed, a następnie zaimportowanie naszego projektu po prostu opcją “Share” do programu VSCO CAM i tam nałożenie odpowiedniego lutu.

Instagramowe inspiracje

Nie ma lepszego sposobu na szukanie fotograficznych inspiracji jak oglądanie prac innych fotografów i fotoamatorów. Na Instagramie znajdziemy ich pełno, a co najlepsze – sami możemy z czasem stać się inspiracją dla innych. Czasy, w których dobra jakość zdjęć zarezerwowana była dla profesjonalnych fotografów z lustrzankami i szklarnią za kilka tysięcy złotych odeszły w zapomnienie. Teraz każdy ma w swoim telefonie wbudowany aparat, którego jakość wykonywanych zdjęć jest na przynajmniej dostatecznym poziomie. Co więcej nawet zdjęcia ze słabego aparatu można wykorzystać obrabiając je na vintage’owy styl tworząc klimat.

Profile, na które warto zajrzeć

Poniżej znajduje się krótki zbiór niektórych profili instagramowych, które lubię odwiedzać co jakiś czas w poszukiwaniu inspiracji.

@kalemeon

@dmitri

@rockhound

@szymonbike

@fotobłysk

Jeśli znasz ciekawe profile na Instagramie lub chcesz pochwalić się swoim – daj znać w komentarzu, odwiedzę każdy polecany profil!


Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments