Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na Instagrama

Czas czytania: 5 minut

Jakie są najciekawsze i najbardziej popularne aplikacje do obróbki zdjęć na Instagrama? Poznaj 8 przydatnych tytułów, z którymi odmienisz swój profil i nadasz mu unikalny charakter.

Według najnowszego badania Hootsuite, Instagram posiada w Polsce już 7,3 miliona aktywnych kont! Użytkownicy coraz większą uwagę przykuwają do jakości contentu, dużym zainteresowaniem cieszy się także kreatywny marketing poprzez Insta Stories czy tzw. posty sponsorowane. Przyjrzyjmy się najlepszym aplikacjom do obróbki zdjęć na Instagrama, które możesz pobrać za darmo w AppStore oraz Google Play. Ze wszystkich przedstawionych programów miałem okazję korzystać, a niektórych używam regularnie.

1. VSCO

VSCO to aplikacja od wielu lat dostępna na rynku, zarówno w AppStore jak i Google Play. Opiera się ona głównie na bazie stworzonych presetów kolorystycznych, które użytkownicy mogą dostosowywać do swoich potrzeb. W darmowej wersji VSCO mamy dostęp do 10 filtrów, które w zupełności wystarczą mniej wymagającym użytkownikom lub takim, którzy i tak będą korzystać z połączenia kilku aplikacji do obróbki zdjęć. “VSCO Membership” to koszt (stan na 30.03.2020r.) 97,99zł/rocznie, co przy dostępie do ponad 200 presetów i materiałów edukacyjnych o tematyce fotograficznej stanowi całkiem przystępną ofertę. Jeśli chciał(a)byś, aby Twój Instagramowy profil był spójny kolorystycznie, możesz wybrać 1-2 presety, którymi zawsze będziesz przygotowywać swoje zdjęcia. 

2. Snapseed

Snapseed to bardzo zaawansowana aplikacja, która jest ciągle rozwijana i może śmiało konkurować ze znanym Lightroomem. Operowanie na krzywych RGB, korekta perspektywy czy naprawianie skaz to tylko ułamek możliwości tej darmowej appki. Ze Snapseed możesz selektywnie zmieniać kolory oraz ekspozycję, dodawać winietę, a nawet tworzyć składanki z podwójnej ekspozycji. Jeśli jednak szukasz tu pięknych, gotowych presetów – nie będzie tak łatwo jak w przypadku VSCO. Efekty w Snapseed wymagają więcej modyfikacji i czasu, ale za to dają więcej możliwości. Aplikacja jest dostępna na obydwu platformach – AppStore oraz Google Play.

3. Lightroom

Adobe Inc., jak przystało na potężnego gracza na rynku edycji foto, stworzyło aplikację, której w zasadzie niczego nie brakuje. Już sama darmowa wersja Lightrooma w zupełności wystarczy nawet bardziej zaawansowanym fotografom. Edycja selektywna, usuwanie nieporządanych elementów ze zdjęcia, praca na krzywych RGB, ogromne możliwości modyfikacji kolorów i efektów, gotowe presety i możliwość instalowania własnych, synchronizacja z kontem Adobe, opcja usuwania aberracji chromatycznej, podstawowa korekta obiektywu i o wiele więcej. Lightroom to najlepszy przyjaciel wielu profesjonalnych fotografów, dostępny w AppStore oraz oczywiście Google Play

4. StoryArt

StoryArt – jak sama nazwa wskazuje, umożliwia przygotowanie zdjęć i grafik pod publikację na instagramowym story. Znajdziemy tu szablony w takich stylach jak: Minimal, Film, Scenario, Papew, Holiday, Elegant i wielu innych. Gotowe kolekcje, które uzupełniamy swoimi fotografiami – które również możemy obrabiać wewnątrz aplikacji z pomocą gotowych presetów. StoryArt udostępnia dziesiątki czcionek, gotowych okładek instagramowych highlights’ów i templatów animacyjnych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych aplikacji – możliwe jest wykupienie płatnej subskrybcji – StoryArt Pro (stan na 30.03.2020) w rocznym planie 44,99zł, ale o wiele bardziej atrakcyjna jest licencja “forever” za 94,99zł.

5. Unfold

Unfold jest appką alternatywną StoryArta. Dostępne w niej szablony są bardziej eleganckie i minimalistyczne. O minimalizmie możesz dowiedzieć się więcej w artykule “Minimalizm w życiu codziennym – jak zacząć?”. W Unfold mamy możliwość wewnętrznej obróbki naszych zdjęć, ale za większość szablonów przyjdzie nam zapłacić. Kwoty jednak nie są duże, bo rozchodzi się o 5-10 zł / szablon, a także istnieje możliwość wykupienia Unfold+ (stan na 30.03.2020) za 13,99zł / miesięcznie lub w planie rocznym za 94,99zł. Baza tample’ów Unfolda robi wrażenie i z pewnością każdy znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Aplikację możesz pobrać klikając tutaj w AppStore oraz Google Play

6. LD

LD, a w zasadzie w pełnej nazwie Lens Distortions, to aplikacja, dzięki której możesz dodać do swoich zdjęć na instagrama subtelne efekty rozbłysków i innych refleksów świetlnych. Zachód słońca, mgła, deszcz, a może dym? W wykorzystywaniu LD liczy się wyczucie, aby obserwujący nie zorientowali się czy otrzymany efekt jest wynikiem ustawienia aparatu pod określonym kątem czy jednak to nałożony dodatek. W trakcie edycji masz możliwość określenia położenia efektu, jego natężenia i przejrzystości. Aby pobrać aplikację kliknij w AppStore lub Google Play.

7. Focos

Nazwać Focos aplikacją do rozmazywania tła, to nie powiedzieć o niej nic. Program dostępny jest obecnie tylko na iPhony, ze względu na wykorzystywanie w swojej pracy API (z ang. Application Programming Interface) aparatów spod szyldu nadgryzionego jabłka. Focos wykorzystuje mechanizmy analizy otoczenia i rejestracji fotografii przez iPhony i umożliwia nie tylko regulację rozmycia tła na wykonanym już zdjęciu, ale i odtworzenie trójwymiarowej sceny na bazie informacji o głębi pozyskanych z aparatu. Możliwe jest także dodawanie…wirtualnych lamp np. kontry obiektu znajdującego się na pierwszym planie. Aplikacja do pobrania w AppStore, warto wspomnieć, że posiada także płatne rozszerzenia. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekspozycji, przesłonie i innych ważnych terminach fotograficznych – zobacz artykuł “Co to jest ekspozycja? Podstawy foto – video”.

…a na deser – Preview: Plan your Instagram

Preview to aplikacja, z którą zaplanujesz wygląd swojego profilu. Wystarczy pobrać darmową wersję z AppStore lub Google Play i zalogować się przy pomocy konta na Instagramie. Preview najpierw pobierze i wyświetli opublikowane dotąd posty z Twojego Instagrama. Kolej na Ciebie – możesz dodawać zdjęcia ze swojej galerii, dowolnie je przesuwać i sprawdzać jak komponują się ze sobą i czy tworzą spójną całość. W tej aplikacji również masz możliwość obróbki swoich zdjęć na instagrama w wewnętrznym edytorze. 


Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny – daj znać w komentarzu! Chętnie poznam tematy, o których chciał(a)byś dowiedzieć się więcej. Odpowiadam na każdą wiadomość!


Zobacz także:

guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
eV eV
eV eV
2 lat temu

Kiedyś używałam VSCO, ale już dawno przeniosłam się na SnapSeeda. Dużo więcej umiejętności, wiele z nich strategicznie poukrywanych po appce. Można zdziałać prawdziwe cuda!

Kasia Lekkoozyciu.pl
Kasia Lekkoozyciu.pl
2 lat temu

Super zestawienie! Szukałam ostatnio innych opcji, używam jak na razie tylko Snapseed i jestem totalnie na początku drogi z obróbką zdjęć na Ig.
P.s. Pobieram właśnie Lightroom. Jest tam kilka filtrów, które mnie urzekły 😉