Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Film i fotografia, Wszystkie wpisy

Jak zostać filmmakerem? – cz.2

Czas czytania: 6 minut

Jak legalnie może pracować filmmaker? Freelancer czy filmowiec na etacie – co lepsze? Wady i zalety każdej z opcji. Jak wystawiać faktury VAT bez założonej działalności gospodarczej? Jak zostać filmmakerem – część 2!

Ten artykuł skierowany jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z filmowaniem komercyjnym. Jeśli dopiero zaczynasz jako filmmaker – zapraszam Cię najpierw do pierwszej części artykułu tutaj.

Jak może pracować filmmaker?

Dla filmmakera możliwe są conajmniej dwie główne ścieżki rozwoju – jako samodzielny freelancer lub filmowiec na etacie w zespole produkcyjnym. Czasem możliwe jest ich łączenie, w zależności od dyspozycji czasu i tzw. “mocy przerobowych”. Tutaj nie ma podziału na lepsze i gorsze rozwiązanie. Każda droga ma swoje wady i zalety. Przejdźmy jednak do konkretów.

Filmowiec – freelancer

Będąc freelancerem, czyli z angielskiego – wolnym strzelcem – działasz samodzielnie i wybierasz (lub zdobywasz) klientów we własnym zakresie. To duże pole możliwości, bo gdy uda Ci się zbudować solidną renomę, będziesz mógł sam decydować z kim podjąć współpracę. Nie masz nikogo nad sobą, oprócz swojego klienta. Ty ustalasz godziny swojej pracy, a przy tym możesz montować filmy gdziekolwiek chcesz – w swoim domu, kawiarni czy np. biurze coworkingowym.

Będąc filmmakerem na jednoosobowej działalności gospodarczej możesz ubiegać się o różne dofinansowania i brać udział w programach wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw. Realizując projekty i zarabiając pieniądze – cały wpływ trafia bezpośrednio do Ciebie.

Jeśli będziesz wystarczająco dobry, klienci będą w stanie zapłacić nierzadko duże sumy za produkcje video wychodzące spod Twojej ręki. Budując swojego rodzaju sieć poleceń od swoich zleceniodawców, jesteś w stanie w stosunkowo krótkim czasie – oczywiście przy rzetelnej i dobrej pracy – zarobić konkretne pieniądze. Brzmi fantastycznie? Pamiętaj, że każdy medal ma dwie strony.

Freelancer ma nie tylko sporą wolność, ale i dużo obowiązków. Można powiedzieć – sam jest swoim sterem, żeglarzem i okrętem. Zdobywanie nowych klientów, negocjacje, tworzenie scenariuszów, realizacja bieżących nagrań, postprodukcja materiałów, rozliczenia finansowe. To tylko część “daily job” freelancera.

Będąc filmmakerem na własnej działalności trzeba być przygotowanym zarówno na tygodnie pełne pracy i dobrych zleceń, jak i na okresy przestojów i opóźnień w płatnościach od swoich klientów. A te potrafią czasem mocno zatrząsnąć stabilnością finansową początkujących filmowców. 

Bycie filmmakerem-freelancerem to droga pełna obowiązków, czasem wyrzeczeń, ale i pozytywnych przygód. Trzeba pamiętać, że z racji tego, iż pracujemy najczęściej samodzielnie – istnieją realne bariery wielkości planów, które jesteśmy w stanie zrealizować. Duże reklamy i produkcje video nigdy nie powstają w pojedynkę. To opcja dla tych, którzy mocno cenią sobie niezależność, wolą wszystko od początku do końca robić sami i przede wszystkim zależy im na budowaniu marki osobistej.

Filmmaker pracujący w zespole produkcyjnym

Dużych produkcji nie da się tworzyć w pojedynkę. Dlatego istnieją zespoły produkcyjne, w skład których wchodzą operatorzy obrazu, dźwiękowcy, montażyści – jednym słowem cały pion produkcji filmowej. W zależności od domu produkcyjnego – zatrudniają one na stałe (etat) pracowników lub współpracują z freelancerami na umowach o dzieło/zlecenie/B2B. 

Filmmaker pracujący na etacie w domu produkcyjnym może skupić się na swoich stricte filmowych zadaniach. Agencje video posiadają swoją strukturę organizacyjną, księgowość, ludzi odpowiedzialnych za pozyskiwanie nowych klientów czy organizację planów filmowych i reklamowych. 

W tym przypadku również możliwa jest praca jednocześnie na wielu stanowiskach w zależności od planu, jednak w pewnym stopniu spada odpowiedzialność za każdy pojedynczy element produkcji. Każda z osób na planie może skupić się na swojej konkretnej pracy.

Pracując w domu produkcyjnym filmowiec może mieć także dostęp do wydajniejszego i bardziej zaawansowanego sprzętu wykorzystywanego na dużych planach zdjęciowych. Agencje filmowe nierzadko, oprócz własnego ekwipunku, korzystają z zasobów wypożyczalni, w zależności od realizowanego materiału i specyfiki planu.

Jak legalnie może pracować filmmaker – freelancer?

W przypadku współpracy filmowca z domem produkcyjnym (zwanym też np. agencją filmową) możliwe jest rozliczanie się w oparciu o umowę o pracę, o dzieło lub B2B. Tutaj wykonywana praca filmmakera, chociaż taka nazwa nie istnieje jeszcze w polskim ustawodawstwie, nie różni się niczym w kwestiach formalnych od innych zawodów.

Jak to jednak wygląda w przypadku freelancera? Legalne możliwości są dwie – własna działalność gospodarcza lub tzw. działalność nierejestrowana. Decyzja o wyborze drogi rozliczania się nie powinna przysporzyć większych kłopotów, gdyż wyznacznikiem jest konkretna kwota zarobków w danym miesiącu.

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki z filmowaniu komercyjnym. Nie trzeba, będąc filmmakerem, zakładać od razu działalności gospodarczej. Jeśli Twój przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce (w każdym roku się ona zwiększa) i nie wykonywałeś innej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat –  możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną.

Działalność ta, jak wskazuje jej nazwa, nie wymaga od Ciebie rejestracji. Nie masz też obowiązku odprowadzania składek ZUS. Ponadto rozliczasz się tylko raz do roku – w trakcie składania standardowej deklaracji PIT-36 w wierszu 9 “Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Więcej o tym rodzaju działalności przeczytasz klikając tutaj

Wystawianie faktur bez działalności gospodarczej

Może Cię to zdziwić, ale tak – możesz legalnie wystawiać faktury bez założonej działalności gospodarczej. Jest to ciekawa opcja i szczególnie atrakcyjna w momencie, gdy Twój potencjalny klient jako wymóg współpracy stawia wystawienie faktury VAT. Dokonasz tego za pośrednictwem na przykład useme.com – portalu dla freelancerów.

Useme pośredniczy pomiędzy Tobą, a Twoim klientem. Fakturę VAT wystawiasz w kilka minut, klient opłaca ją na wskazane przez Useme konto bankowe. Następnie, po odjęciu prowizji portalu i zaliczki na podatek dochodowy – przelew trafia do Ciebie. Pod koniec roku otrzymasz również PIT 11, który uwzględnisz w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. 

Powyżej wkleiłem przykładowe wyliczenie z kalkulatora Useme. Dla przykładowej wartości umowy 850 PLN prowizja za rozliczenie faktury VAT bez działalności gospodarczej wyniesie 60,50 PLN. Z pomocą tego kalkulatora możesz od razu uwzględnić tę kwotę w wycenie dla swojego klienta. 

Dodatkowo jeśli jesteś osobą do 26. roku życia, koniecznie przeczytaj więcej o dodatkowej uldze “Zerowy PIT dla młodych” klikając tutaj

Ile zarabia filmmaker?

Ciężko ustalić medianę zarobków w zawodzie filmmakera. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, a na cenę i koszty produkcji wpływa dużo czynników:

  • wykorzystywany sprzęt na nagraniach
  • ilość dni zdjęciowych
  • ilość materiału do postprodukcji
  • koszty logistyki (dojazd na nagrania, przejazdy pomiędzy lokalizacjami itp.)
  • wynagrodzenia dla aktorów i ew. podwykonawców
  • inne

Filmowiec może zarobić od małych – trzycyfrowych kwot do nawet kilkunastu tysięcy za projekt. W osobnym artykule, które pojawi się na tym blogu pokażę Ci uproszczony schemat, którym możesz się wspomagać wyceniając swoje projekty – w oparciu o realne kwoty netto.

Jak ja zostałem filmmakerem?

Ja obecnie wybrałem stałą współpracę i od ponad 3 lat działam w zgranym domu produkcyjnym filmcloud, w którym jestem operatorem obrazu, montażystą i lektorem. Uzasadniając mój wybór powiem, że cenię sobie pracę zespołową, lubię duże plany zdjęciowe i zdecydowanie wolę działać na stałe w danej ekipie, niż samodzielnie lub przy każdym projekcie z zupełnie innymi ludźmi.

Z mojej perspektywy wybór drogi zawodowej zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Znam osobiście osoby pracujące zarówno w zespołach produkcyjnych oraz takie, które z powodzeniem i sukcesami działają w branży jako freelancerzy.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Podziel się swoją opinią koniecznie w komentarzu poniżej! Zapraszam Cię też do śledzenia mojego profilu na facebooku, żeby nie przegapić nowych publikacji! 


Zobacz także:

guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
blogierka
blogierka
1 rok temu

A Ty w jaki sposób pracujesz?