Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
">
Film i fotografia, Wszystkie wpisy

Jak zostać filmmakerem? – cz.1

Czas czytania: 5 minut

Kim właściwie jest filmmaker? Czy potrzebujesz dobrego i drogiego sprzętu na początek swojej przygody z filmowaniem? Zobacz skąd możesz czerpać inspiracje i jak zostać filmmakerem. Poznaj krótką listę “10 must have” każdego filmmakera!

Nagrywanie filmów staje się coraz bardziej popularne. Video ślubne, relacje z eventów, vlogi, podcasty, reklamy internetowe małych i średnich firm. W 2020 roku kiedy piszę ten artykuł, możemy mówić o prawdziwym boomie na filmy amatorskie i półprofesjonalne. Nigdy wcześniej nie było tyle możliwości dostępnych na wyciągnięcie ręki!

Wraz z coraz szerszym asortymentem zaplecza filmowego i rozwojem platformy YouTube pojawiło się duże zapotrzebowanie na osoby znające się na produkcji video. Nie mówimy tu już o konkretnych zawodach takich jak dźwiękowiec, mistrz oświetlenia czy operator kamery, a swojego rodzaju tworze, którego można nazwać one man army, chociaż lepiej brzmi filmmaker.

Kim jest filmmaker?

Filmowiec, operator kamery, montażysta, kolorysta, dźwiękowiec, scenopisarz, reżyser – to tylko wybrane stanowiska, które łączy w sobie filmmaker. Jest to osoba, która zna się na całym procesie produkcji filmów i często odpowiada za realizację wielu elementów w jednym video.

Filmmakerów bardzo często cechuje duża kreatywność – potrafią stosunkowo niskim kosztem, w porównaniu do produkcji zatrudniających oddzielnych zawodowców, osiągnąć porównywalne – a nierzadko i bardziej zaskakujące efekty wizualne. Dużą zaletą tej profesji jest umiejętność dostosowywania się do aktualnego zapotrzebowania na dane stanowisko na planie zdjęciowym. 

Jak nauczyć się nagrywać filmy?

Nie ma jednej, słusznej drogi, którą powinien podążać młody adept sztuki filmowej, aby zostać filmmakerem. Kilkanaście lat temu najpewniej każdy doświadczony operator filmowy czy montażysta powiedziałby Ci, że jedynym mądrym wyjściem jest skończenie szkoły filmowej. Czasy się jednak zmieniają, a miejscem docelowym różnego rodzaju video jest coraz rzadziej kino czy telewizja, a coraz częściej internet. 

Zastanawiasz się jak zostać filmmakerem? Dobrym startem w ten niesamowity, ale i niełatwy świat jest skorzystanie ze źródeł ogólnodostępnych, czyli właśnie internetu. Zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu się na kurs montażysty czy operatora, zanim kupisz pierwszą książkę lub poradnik o filmowaniu, zanim w ogóle wydasz jakiekolwiek pieniądze w kierunku tworzenia video – poznaj podstawy na YouTube i darmowych portalach i blogach – na przykład takich jak ten.

To nie znaczy, że odradzam Ci szkołę filmową oraz wszelkie płatne formy nauki przez internet. W żadnym wypadku! Postaraj się jednak na samym początku wyrobić w sobie nawyk drążenia informacji i samodzielnego poszukiwania wiedzy. Żadna godzina poświęcona na naukę filmowania nie będzie stracona, jeśli będziesz przekładał teorię na praktykę, a nie tylko czytał i słuchał.

Znam świetnych filmmakerów bez ukończonej szkoły filmowej, widziałem równie sporo utalentowanych filmowców, którzy skorzystali z tej drogi. Sam wybierzesz, najpierw drąż w internecie podstawy.

Chciałbyś już zacząć, ale nie wiesz od czego? Zapraszam Cię do artykułu “Co to jest ekspozycja? Podstawy foto-video”!

Lista 10 must have każdego filmmakera

Poniżej przygotowałem mały niezbędnik. Jest to lista 10. zagadnień, które powinien znać każdy dobry filmmaker. Może to być Twoja checklista, z którą rozpoczniesz swoją przygodę – zostać filmmakerem. Lecimy: 

 1. Czym jest trójkąt ekspozycji? Jak dobierać właściwe parametry w zależności od panujących warunków?

 2. Rodzaje kadrów, trójpodział oraz złoty podział kadru

 3. Typy obiektywów, zależność pomiędzy ogniskową obiektywu, a kątem widzenia

 4. Mikrofony, dźwięk na planie filmowym

 5. Rodzaje stabilizacji obrazu oraz obsługa statywów i gimbali

 6. Akcesoria do filmowania (np. filtry ND, filtry polaryzacyjne, gripy)

 7. Znajomość rozdzielczości filmów, podstawowych formatów plików audio i video

 8. Podstawy montażu filmu w programie Adobe Premiere lub Final Cut Pro

 9. Podstawy color gradingu

 10. Podstawowa obróbki audio w Audacity lub Adobe Audition

Czy potrzebuję dobry i drogi sprzęt na początek?

Na początku swojej przygody z filmowaniem – jeśli nie zaczynasz od razu od projektów komercyjnych, nie musisz tak bardzo przejmować się parametrami sprzętu video. Takim minimum, które powinien obsługiwać Twój aparat lub kamera, jest zapis w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080. Najlepiej z możliwością nagrywania w 50 kl./s. Do nauki podstaw filmowania może posłużyć Ci również sprzęt, który pożyczysz na kilka dni, na przykład od swojego znajomego.

Rozważ też, czy nie warto rozpocząć nauki filmowania od tego, co zawsze masz pod ręką czyli swojego telefonu. Dzisiejsze aparaty w smartfonach nierzadko dysponują lepszą technologią niż proste i tanie kamery amatorskie.

ZOBACZ TAKŻE: “Czym jest pełna klatka? Podstawy foto-video”

Jeśli będziesz potrzebować lepszego sprzętu do swoich pierwszych realizacji komercyjnych – nie myśl od razu o kupowaniu lub braniu go na raty. Dopiero zaczynasz swoją przygodę – spróbuj popracować na różnego rodzaju aparatach, kamerach i obiektywach. Rozejrzyj się po swoich znajomych, a w ofercie dla klienta uwzględnij ewentualną cenę rentalu (wynajęcia) sprzętu z wypożyczalni. 

Skąd się uczyć i czerpać inspiracje?

Przygotowałem dla Ciebie krótką listę twórców, których warto odwiedzić w internecie. Nie zawsze są to stricte techniczne materiały, ale na pewno wieloma można się zainspirować przy tworzeniu własnych produkcji video.

 • Krzysztof Dziewiątkowski – świetny, merytoryczny kanał z poradnikami postprodukcji filmowej w takich programach jak Adobe Premiere, Adobe After Effect, Da Vinci Resolve czy Adobe Audition. Moim zdaniem najlepszy tego typu kanał na polskim YouTube. 

 • Na Gałęzi – kanał poświęcony analizie obrazu i dźwięku w produkcjach filmowych oraz serialach. Spora dawka wiedzy, a przede wszystkim interpretacji ruchu kamery, gry światła oraz dźwięku w filmie.

 • Fotobłysk – miejsce poświęcone co prawda stricte fotografii, jednakże pełne dobrej, konkretnej wiedzy, która zdecydowanie może się przydać każdemu filmmakerowi – głównie jeżeli chodzi o światło i kompozycję kadrów.

 • Peter McKinnon – jeden z najbardziej znanych filmmakerów na YouTube (ponad 5 milionów subskrybcji), duża dawka inspiracji montażowych i operatorskich, w bardzo przyjemnych dla oka sceneriach. 

 

Dlaczego możesz mi zaufać?


Jestem filmmakerem – samoukiem. Swoją przygodę z kamerą i montażem rozpocząłem w 4 klasie podstawówki, gdy miałem 11 lat. Na swojej drodze spotkałem dotąd dużo uzdolnionych osób, które stały się moją inspiracją i motorem do działania. Wciąż na co dzień uczę się od lepszych od siebie, a zdobytą już wiedzą – chcę dzielić się z innymi. Od ponad 3 lat pracuję w domu produkcji filmowej filmcloud jako operator kamery, montażysta oraz lektor. 


W 2. części artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jak może pracować filmmaker?
 • Jak legalnie może pracować filmowiec – freelancer?
 • Czy warto zostać filmmakerem na etacie w zespole produkcyjnym?

Czy ten artykuł w jakiś sposób Ci pomógł? Podziel się swoją opinią i doświadczeniem w komentarzu poniżej!

Zobacz także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments